Môj výber produktov

Blog

stmievanie led svietidla BELLATRIX

Jedna miestnosť slúžiaca viacerým účelom

3. október 2018

Súčasným trendom v architektúre je vytvárať viacúčelové miestnosti. Platí to tak pre rodinné domy, ako aj byty. Dôvod je jednoduchý, ak jednu miestnosť používame nepotrebujeme stavať, respektíve kupovať ďalšiu miestnosť.

Tento trend kladie nové výzvy v svetelnej oblasti. Je náročné osvetliť miestnosť, ktorá ráno slúži ako obývačka, počas dňa ako pracovňa, podvečer ako miestnosť, v ktorej si deti robia úlohy a večer zase ako obývačka.

Najlepším spôsobom návrhu osvetlenia, ktoré by bolo univerzálne, je využiť stmievateľnosť svietidiel. Stmievanie je možnosť ako vytvoriť a meniť atmosféru miestnosti, ktorú aktuálne potrebujeme.

Aktuálnym trendom sú LED svietidlá. Všetky LED svietidlá je možné stmievať. Dôležité je zakúpiť ich so stmievateľnými predradníkmi a vedieť akým spôsobom je možné ich stmievať.

Rozlišujeme tri základne spôsoby stmievania:

Silové stmievanie, ktoré sa najviac využívalo pri klasických svietidlách, je za istých okolností použiteľné aj v prípade LED svietidiel. Princíp tohto druhu je odporové obmedzenie napätia napájania svietidla, pričom je potrebný klasický 3 žilový kábel. Pri tomto type stmievania je možné, že LED svietidlá budú vydávať piskľavý zvuk. Preto ho neodporúčame, pokiaľ to nie je nutné.

Analógové stmievanie 0-10V, bolo ako prvé navrhnuté pre stmievanie žiariviek a neskôr LED svietidiel. Je založené na obmedzovaní napätia na riadiacich kábloch v rozsahu 0-10V, čo zodpovedá svetelnému výkonu 0-100%. Na tento druh stmievania je potrebná 5 žilová sústava, 3 žily z kábla sa využívajú ako napájanie svietidiel a zvyšné 2 žili na riadenie osvetlenia. Na ovládanie regulácie je potrebné použiť kontrolér generujúci 0-10V signál.

Digitálne stmievanie DALI je v súčasnosti používané najčastejšie. Princíp je veľmi podobný ako pri stmievaní 0-10V. Rozdiel je, že pri stmievaní DALI ide o obojstrannú komunikáciu, teda svietidlá dostavajú príkazy, ale zároveň informujú o svojom stave. Svietidlá sa pri DALI stmievaní káblujú do hviezdice, pričom svetelné okruhy sa vytvárajú následne pri programovaní. Na tento druh stmievania je potrebná 5 žilová sústava, 3 žily z kábla sa využívajú ako napájanie svietidiel a zvyšné 2 žili na riadenie osvetlenia. Na ovládanie regulácie je potrebné použiť kontrolér generujúci DALI signál.

Všetky DALI svietidlá je možné stmievať aj veľmi jednoducho bez programovania. Ide o stmievanie prostredníctvom SWITCH DIM zapojenia, ovládané jednoduchým 10A tlačidlom (zvončekový vypínač). Opäť je potrebné mať žilovú sústavu, pričom 3 žily z kábla sa využívajú ako napájanie svietidiel a 2 na riadenie stmievania prostredníctvom spínania riadiacej fázy.

Základom pre správne nastavenie osvetlenia je stmievanie na to by sme mali myslieť už pri kabeláži. Preto naším klientom odporúčame inštaláciu 5 žilových káblov medzi vypínačom a svietidlami. Ak je k dispozícii dostatočný počet káblov, stmievanie určite nebude problém.