Môj výber produktov

Blog

Stara synagoga BELLATRIX

Reštaurátor prehovoril o tajomstvách synagógy!

6. december 2017

K jedným z bardejovských klenotov určite patrí Stará židovská synagóga, ktorá stojí už takmer 200 rokov. Po konci 2.sv. vojny stratila svoj účel, začala chátrať, a až v roku 2015 sa konečne dočkala rekonštrukcie. Tento rok bola patrične ocenená cenou CE.ZA.AR v kategórii Obnova a prestavba, či  Cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2016. Okrem toho je nominovaná na Cenu ARCH a Cenu Dušana Jurkoviča 2017 za obnovu a reštaurovanie objektu Starej synagógy v Bardejove.

Stara synagoga Bardejov bellatrix svietidla

„Stará synagóga bola postavená začiatkom 19. storočia a je najstaršou stavbou areálu Židovského suburbia. Výnimočná je aj svojím príbehom, pretože ju stavali v dlhom čase, až dvoch generácií. Zdobili ju postupne a s láskou. Po vyvraždení židovskej komunity bola zhabaná a jej noví majitelia ju nedôstojne užívali ako sklad chemických hnojív. Jej existencia smerovala k zániku. Objekt bol zavlhnutý a staticky narušený. Postupne sa rozpadával.“, povedal nám k projektu akad. sochár a reštaurátor Tomáš Lupták.

Stara synagoga Bardejov bellatrix svietidla

Stara synagoga Bardejov bellatrix svietidla

Reštaurácia zahŕňala zmeny ako: stĺpom synagógy, ktoré boli poškodené sa vrátila stabilita, obnovili sa fresky a pôvodný tvar dverí, vyrobili sa repliky originálov kľúčov, zárubní a mnoho ďalších interiérových, či exteriérových úprav.

Aby ste si krásy zrekonštruovanej Starej synagógy vychutnali aj za tmy, súčasťou projektu bol návrh a následná realizácia nového funkčného a variabilného osvetlenia, ktoré by bolo čo najmenej viditeľné pre ľudské oko. Použili sme lištový systém iGuzzini STANDARD track s nastaviteľnými svietidlami iGuzzini Tecnica. Umiestnený bol na stĺpoch a bočných stenách synagógy, aby sme osvetlili podlahu, ale aj zaujímavé kupoly.

Stara synagoga Bardejov bellatrix svietidla

Účel vyžarovaného svetla je vytiahnuť krásy fresiek na strope, no zároveň kvalitne osvetliť výstavnú plochu. Svietidlá iGuzzini sú doplnené o príslušenstvo, ktorým je možné redukovať intenzitu oslnenia a presne nasmerovať tok vyžarujúceho svetla. iGuzzini Tecnica disponuje LED svetelným zdrojom s výkonom 35W, svetelným tokom 3000lm, farebným indexom CRI 80 a farbou svetla 3000K. Veľkou výhodou sú nízke prevádzkové náklady, dlhá životnosť a vysoká svetelná účinnosť 46lm/W.

Stara synagoga Bardejov bellatrix svietidla

Technické svietidlá dopĺňajú lustre, navrhnuté talianskym dizajnérom Ginom Sarfattim, v roku 1958. Lustre obsahujú 30 LED svetelných zdrojov, vďaka čomu je vyžarované svetlo kvalitné a dostatočne silné aj napriek priestrannému interiéru. Vyrobené sú z oceľovej konštrukcie s jednoduchými líniami. Čierne farebné prevedenie závesného lustra nájdete na stropoch tejto vzácnej pamiatky, no dostupné je aj v zlatej farbe.

Stara synagoga Bardejov bellatrix svietidla

„Cieľom rekonštrukcie a reštaurovania bolo sprístupniť synagógu v pôvodnej myšlienke synagóg ako Dom stretávania. Má nám pomáhať v komunikácii rôznosti kultúr, názorov a tradícií. Zároveň reprezentuje židovské kultúrne dedičstvo a príbeh miestnej komunity. Prioritou bolo zachovať sviežosť v prezentovaní reštaurovanej synagógy ako celku, aby sa jednotlivé časti výtvarnej výzdoby navzájom dopĺňali a podporovali architektúru chrámu.“, dodáva na záver Lupták.

Spolu s nádhernými farebnými freskami pôsobí priestor veľkolepo a vyžaruje vysokú historickú hodnotu, čo je jedna z príčin zápisu Starej židovskej synagógy do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Viac technických informácií a fotografií z realizácie Stará synagóga – Bardejov nájdete v našich referenciách