Môj výber produktov

Blog

Projekt osvetlenia hotela

1. október 2022

Znalosť významu osvetlenia pre hotel a trendov v tomto odvetví, sú nevyhnutné na prípravu komplexného projektu osvetlenia hotelov.

Hotelierstvo je svet v neustálom vývoji a v porovnaní s minulosťou sa zdá, že zmeny sú ešte rýchlejšie ako kedykoľvek pred tým. Budovy hotelov sa teda musia neustále aktualizovať, obnovovať a prispôsobovať súčasným potrebám klientov.

Dobrý hotel musí byť schopný navodiť hosťovi pocit domova, teplú a pohostinnú atmosféru. Osvetlenie v budove, ako aj okolo nej, významne prispieva k zážitku hosťa, a to ani nie len pre význam súvisiaci s viditeľnosťou, ale pre emócie, ktoré dokáže vzbudiť.

Atmosféra, ktorú vytvárame pomocou správneho osvetlenia, by mala byť prívetivá, príjemná ale aj funkčná, aby sa hostia mohli ľahko a pohodlne orientovať v ktoromkoľvek priestore hotela.

Napríklad, vstupná hala hotela, ktorá sa často považuje za akúsi križovatku, jednoduchý prechod do izieb alebo iných častí objektu, je v skutočnosti veľmi dôležitou časťou interiéru, pretože poskytuje prvý dojem z objektu, umožňuje hosťom pochopiť, kde sa nachádzajú a o aký typ hotela, s akým prostredím ide. 

Svetlo dokáže sprostredkovať presne ten obraz, ktorý chce hotel svojim hosťom poskytnúť.

Práve preto je nevyhnutné navrhnúť správne osvetlenie v závislosti od identity hotela. Môžete si  vybrať osvetlenie recepcie pomocou scénickej inštalácie, napr. kolekciou Vollee, alebo pomocou riešenia s jednoduchšou, ale stále pôsobivou formou, kolekciou Libe.

Vo verejných priestoroch, ako je napríklad salónik, je dôležité vytvoriť intímnu a relaxačnú atmosféru, ktorú musí zabezpečiť správne osvetlenie bez toho, aby bolo príliš silné.

Na chodbách musí byť svetlo funkčné na identifikáciu cesty do izieb, schodov alebo prístupu k výťahom, či únikovým východom.

Po dizajnérskej stránke je možné dovoliť si v niektorých prípadoch pracovať s kontrastmi a vložiť do miestnosti klasickejšie lustre, ako je napríklad Crek, do moderného interiéru. V miestnostiach by sa však svetlo malo dať nastaviť podľa vašich potrieb a byť tak flexibilné. Návrh systému osvetlenia, ktorý sa dokáže prispôsobiť potrebám hosťa, znamená, že mu umožní samostatne a improvizovane vytvárať atmosféru, ktorá mu je najpríjemnejšia. Iglú je dokonalé vďaka systému stmievania, ktorý umožňuje hosťom nastaviť potrebnú intenzitu svetla v danom momente, podľa potreby. 

Pri návrhu osvetlenia hotelov a penziónov je potrebné zosúladiť technické osvetlenie s dekoratívnym, aby bolo zabezpečené zdravé a funkčné osvetlenie, s dávkou dizajnu.