Môj výber produktov

Blog

Ako osvetliť priestor reštaurácie?

14. august 2022

Výber osvetlenia do reštaurácie je jedným z rozhodujúcich krokov, vďaka ktorému je priestoru dodaná jedinečnosť a sofistikovanosť. Naše tipy Vám môžu poslúžiť ako návod, čo najlepšieho využitia priestoru Vašej reštaurácie.

Každý, kto navrhuje interiér reštaurácií, by mal mať na pamäti dôležitosť osvetlenia. Jeho umiestnenie, intenzita, či výber dizajnových kúskov, má obrovský vplyv na celkový pôvab priestoru. Ak chcete nájsť perfektné svietidlá do reštaurácie, musíte dbať na jednotlivé detaily a vkusne ich kombinovať.  

Už na počiatku architektonického projektu, je potrebné myslieť na umiestnenie svietidiel. Rovnako tak aj pri renovácii reštaurácie alebo jej prerobení od základov je nevyhnutné myslieť na rozloženie osvetlenia, nakoľko ide o jednu z najdôležitejších časti návrhu.

Dôležité je mať na pamäti tri kľúčové prvky:

• celkový štýl zariadenia reštaurácie,

• atmosféru, ktorú chcete reštaurácii vdýchnuť,

• konkrétnu úlohu vybraných svietidiel.

Reštaurácia potrebuje nie len útulnú a romantickú atmosféru, ale aj funkčné osvetlenie, ktoré hosťom umožní naplno si vychutnať podávané jedlá. Dávajte preto pozor, aby ste celú ťarchu osvetlenia nenechali na svietidlách, ktoré majú tvoriť atmosféru. Na každom stole je potrebné priame osvetlenie, ako sú napríklad závesné lampy, aby sa medzi hosťami vytvoril pocit pohostinnosti a chvíle pohody.

V momente, keď vznikajú nápady na zariadenie reštaurácie, je z viacerých dôvodov užitočné identifikovať miesta vstupu prirodzeného svetla do interiéru a jeho intenzitu. Prirodzené svetlo je možné využiť v niektorých častiach dňa, najmä ak sa v reštaurácii nachádzajú veľké okná s krásnym výhľadom. Počas zvyšku dňa si naopak vyžadujú zatienenie, či už pomocou zatemňovacích závesov alebo rozličnými tkaninami, vzhľadom na atmosféru, ktorú chcete vytvoriť.

Skvelým nápadom na osvetlenie reštaurácie sú lustre – veľké, malé či honosné. Ich výber v súlade s ostatným zariadením reštaurácie umožňuje tvorbu harmonického a elegantného priestoru.

Napríklad, v reštaurácii zariadenej do súčasného štýlu, so zlatými detailmi bude závesný luster Honicè (obr.1) vyzerať veľmi dobre nie len nad barovým pultom, ale aj nad jednotlivými stolmi. Lineárny tvar lakovaného kovového rámu v elegantnom matnom zlatom prevedení, dopĺňajú difúzery z prírodného kameňa- ónyxu.
Luster Cupole (obr.2) v klasickom dizajne s jedinečnou dvojitou vnútornou aj vonkajšou povrchovou úpravou, bude optimálnou voľbou pre spoločné priestory veľkej reštaurácie.
Reštaurácia v elegantnom štýle, bude perfektne osvetlená svietidlami Posy (obr.3), ktoré svojím minimalistickým a rafinovaným tvarom, vkusne rozžiaria stoly.